Endüstriler

Endüstriyel yapıştırıcı üretiminde Kolofon Reçineler ve Reçine türevleri yaygın bir şekilde kullanılan önemli bileşenlerdir. Reçineler, yapıştırıcının ana bileşeni olarak işlev görür ve yapışma özelliklerini sağlar.
Endüstriyel yapıştırıcı üretiminde kullanılan farklı reçine türleri bulunmaktadır. Her bir reçine türünün farklı özellikleri vardır ve kullanıldığı uygulamaya göre seçilir.Endüstriyel yapıştırıcılar, Mobilya -Ahşap, Laminasyon, Kâğıt-etiket ve Ambalaj, Sünger, Yatak ve Döşeme, ayakkabı,otomotiv,zemin kaplama,Sağlık sektörü(yarabandı üretimi),elektronik,matbaa,gıda gibi birçok sektörde kullanılır.

Reçineler, yapıştırıcının yapışma özelliklerini belirleyen önemli faktörlerdir. Reçinelerin kimyasal yapısı ve kürleşme özellikleri, yapıştırıcının mukavemet, esneklik, sıcaklık dayanımı gibi özelliklerini etkiler. Bu nedenle, doğru reçine seçimi, istenen yapışma performansını elde etmek için önemlidir.
Reçinelerin yapıştırıcı performansını artırmak için çeşitli katkı maddeleri kullanılabilir. Bu katkı maddeleri, reçinelerin viskozitesini ayarlamak, yapışma süresini uzatmak, yapıştırıcının esnekliğini artırmak gibi işlevlere sahip olabilir.


SOLVENT BAZLI YAPIŞTIRICI ÜRETİMİNDE REÇİNE KULLANIMI:
solvent bazlı yapıştırıcı üretiminde Kolofon reçine(Gum rosin), Modifiye Reçineler, Penta Ester Reçineler ve Gliserol Ester Reçineler çeşitli endüstrilerde yaygın olarak kullanılan bileşendir. Solvent bazlı yapıştırıcılar, kolofon reçinesi gibi reçinelerin solventlerle çözülmesi ve ardından uygulama yüzeyine uygulanmasıyla yapışma sağlar.
Kolofon reçineler (Gum Rosin), Modifiye Reçineler, Penta Ester Reçineler ve Gliserol Ester Reçineler solvent bazlı yapıştırıcılarda yapışma gücü, viskozite, kürleşme süresi ve diğer performans özelliklerini doğrudan etkiler. Penta Ester Reçineler, solvent bazlı yapıştırıcılarda sertleştirici ve kürleştirici olarak ve ayrıca yapıştırıcının viskozitesini kontrol etmek ve akışkanlığını düzenlemek için de kullanılır. Gliserol Ester Reçineler ise solvent bazlı yapıştırıcılarda yapışkanlığı artırmak ve viskoziteyi ayarlamak yapıştırıcının yüzeylere daha iyi yapışmasını sağlamak ve yapıştırıcının akışkanlığını düzenlemek amaçalrı ile kullanılır. Gliserol Ester Reçineler aynı zamanda yapıştırıcının elastikiyet ve esneklik arttırarak mekanik özelliklerini iyileştirir.

SU BAZLI YAPIŞTIRICI ÜRETİMİNDE REÇİNE KULLANIMI:
Su bazlı yapıştırıcıların üretiminde Rosin Ester Dispersion Reçinelerin kullanımı önemli ve yaygındır. (Rosin Ester Dispersion Reçineler, Kolofon Reçinenin modifikasyonuyla elde edilen bir tür polimer dispersiyonudur). su bazlı yapıştırıcılara yapışkanlık, viskozite kontrolü, emülsiyon stabilitesi ve mekanik özellikler gibi bir dizi avantaj sağlar. Bu reçineler, su içinde dağılan polimer partiküllerinin stabilizasyonunu ve yapıştırıcının performansını artırmak için kullanılır.
Rosin Ester Dispersion Reçineler, kolofon reçinesinin esterleştirilmesi ve bir emülsiyon süreci kullanılarak elde edilir. Bu süreçte, kolofon reçinesi uygun bir alkol ile reaksiyona sokularak esterleştirilir. Daha sonra emülsiyon aşamasına geçilir ve esterleştirilmiş kolofon reçinesi su içinde dispersiyon haline getirilir. Stabilize edici maddeler ve diğer yardımcı bileşenler de eklenerek homojen bir yapı sağlanır.
Rosin Ester Dispersion Reçineler, su bazlı yapıştırıcıların formülasyonunda önemli bir bileşendir ve  yapıştırıcının viskozitesini kontrol etmek, yapışkanlığı artırmak ve yüzeylere daha iyi yapışmasını sağlamak için kullanılır. Rosin Ester Dispersion Reçineler su bazlı yapıştırıcıların mekanik dayanıklılığını, sıcaklık dayanımını ve su direncini artırır.


HOT MELT YAPIŞTIRICI ÜRETİMİNDE REÇİNE KULLANIMI:
Hot Melt Yapıştırıcılar endüstriyel uygulamalarda çok yaygın olarak kullanılır .Hot melt yapıştırıcı üretiminde,  Kolofon Reçine(Gum Rosin), Penta Ester ve Gliserol Ester Reçineler(Reçine Esterleri) kullanılan önemli bileşenlerdir.
Hot Melt yapıştırıcı üretiminde, kolofon reçine ve Reçine Esterleri birçok farklı amaçla kullanılır. Kolofon reçine (Gum rosin), yapıştırıcının viskozitesini ve yapışkanlık özelliklerini artırmak için kullanılır. Aynı zamanda yapıştırıcıya daha iyi bir yapışma ve esneklik sağlar. Kolofon reçine, yapıştırıcıya yüksek yapışma gücü sağlar ve termal stabilitesini arttırır. Kullanılan Reçine ve reçine esterleri sayesinde  yapıştırma gücü yüksek, yapışkanlığı koruma süresi (open tack time) ve çeşitli ürün viskozitesi sahip yapıştırıcı üretimi mevcuttur. Penta Ester Reçineler ise Hot Melt yapıştırıcılarda reçineyi sertleştirmek ve termal direncini artırmak için kullanılır ve Penta Ester Reçineler, yapıştırıcıya daha iyi mekanik özellikler ve termal stabilite sağlar. Ayrıca, yapıştırıcının viskozitesini ve yapışkanlığını kontrol etmek için de kullanılabilir. Gliserol Ester Reçineler ise, Hot Melt yapıştırıcının yapışma özelliklerini iyileştirmek, yapıştırıcının viskozitesini ayarlamak ve performansını artırmak için kullanılır.
Reçine esterleri yapıştırıcının reolojik özelliklerini, yayılma özelliğini ve yapışma performansını ,elastiklik, sertlik ve yapışkanlık gibi mekanik özelliklerini iyileştirmek için de kullanılır.
Hot Melt yapıştırıcı üretiminde kullanılan Gliserol Ester Reçineler, yapıştırıcının termal stabilitesini artırır ve bu sebeple yapıştırıcının oksidasyon direncini ve yaşlanma özelliklerini iyileştirir. Böylece yapıştırıcının daha uzun süre dayanıklı hale gelmesini sağlar.


PSA YAPIŞTIRICI ÜRETİMİNDE REÇİNE KULLANIMI:
PSA (Pressure Sensitive Adhesive) yapıştırıcılar, basınca duyarlı yapıştırıcılar olarak bilinir ve genellikle kendinden yapışkanlı etiketler, bantlar ve yapışkanlı filmler gibi uygulamalarda kullanılır. PSA yapıştırıcılarının formülasyonunda reçineler  önemli bir bileşendir. Bu reçineler, yapıştırıcının yapışma özelliklerini ve performansını doğrudan etkiler.
PSA yapıştırıcılarında kullanılan reçineler genellikle elastomerik özelliklere sahip polimerlerdir. Bu polimerler, yapıştırıcının viskozitesini, esnekliğini ve yapışma gücünü sağlar. Aynı zamanda, yapıştırıcıyı yüzeye kolayca yapıştırmak için yeterli yapışkanlık sağlar.

Kolofon Reçinelerin ve reçine esterlerinin sünger yapıştırıcılarda kullanımı, süngerlerin yapışma özelliklerini artırır ve dayanıklılıklarını iyileştirir. Ayrıca, reçinelerin esneklik, sertlik ve yapışkanlık gibi mekanik özellikleri üzerinde de etkilidir.
Endüstriyel yapıştırıcı çeşitlerinden biride ayakkabı sektöründe kullanılan yapıştırıcılardır.ayakkabı yapıştırıcısı üretiminde de Kolofon Reçine ve reçine esterleri büyük öneme sahiptir.
Ayakkabı ve deri sektöründe, yapıştırıcılar ayakkabı tabanlarının yapıştırılması, deri parçalarının birleştirilmesi ve aksesuarların montajında kullanılır. Esneklik, suya dayanıklılık ve dayanıklılık gibi özelliklere sahip yapıştırıcılar tercih edilir.
Reçineler yapıştırıcının yapışma gücünü, elastikiyet, esneklik, kuruma süresi, su direnci ve diğer özelliklerini doğrudan etkiler.

TUTKAL ÜRETİMİNDE REÇİNE KULLANIMI:
Tutkal üretiminde kolofon reçinesi yaygın olarak kullanılan önemli bir bileşendir.
Tutkal formülasyonunda kolofon reçinesi kullanımı, tutkalın yapışma özelliklerini artırır ve viskozite kontrolü sağlar.
Kolofon reçinesi, tutkal üretiminde ; Hot Melt Tutkal Üretimi, Ahşap Tutkalı Üretimi, Etiket ve Bant Tutkalları, Mobilya Tutkalları gibi farklı şekillerde kullanılabilir.
Kolofon reçine, tutkal üretiminde yapışma özelliklerini, viskozite kontrolü ve dayanıklılık gibi faktörlerin ayarlanmasına yardımcı olan bir bileşen olarak kullanılır. Tutkalın özellikleri ve performansı, kullanılan kolofon reçinesinin kalitesine, türüne, miktarına bağlıdır.
 

Devamını Oku

Kişisel bakım ürünü olan Sir Ağdanın en önemli başlıca bileşeni çam ağaçlarından elde edilen (Gum Rosin) doğal Reçinedir.

Doğal Reçine (Kolofon Reçine) ile birlikte kullanılan Reçine Esteri (Gliserol Ester Reçineler) ağda üretiminde en önemli bileşenlerdir.

Kolofon Reçine ve Reçine Esteri (Gum Rosin Esterler) ağdanın yapışma mukavemetini arttırırken , termal kararlılık ve oksidasyon direncini destekler. Kolofon Reçine (Gum Rosin), doğal bir yapıya sahip olduğu için kozmetik ürünlerinin içinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Ağda üretiminde Kolofon Reçine (Gum Rosin) ile birlikte kullanılan Gliserol ester reçineler, ağdanın yapışma gücünü artırır, ağdanın esnekliğini ve dayanıklılığını artırır, ağdanın cilt üzerinde kolayca uygulanabilmesini ve kırılma veya parçalanma gibi sorunların önlenmesini sağlar.

Gliserol ester reçineler, ağdanın daha pürüzsüz ve kremamsı bir kıvamda olmasını sağlar. Bu, ağdanın daha kolay yayılmasını ve uygulanmasını sağlar.

Gliserol ester reçineler, ağda üretiminde kullanıldığında cildi nemlendirmeye yardımcı olur,ağdanın cilt üzerinde kurutucu etkilerini azaltır ve cildin nem dengesini korumasına yardımcı olur.

Ağdanın kalitesini belirleyen en önemli etken, doğru yapışkanlık oranına sahip olmasıdır.

Ağda üretiminde kullanılan Kolofon Reçine (Gum Rosin) ve Gliserol Ester Reçinenin kalitesi ve uygunluğu, ağdanın performansını ve kalitesini doğrudan etkiler .

Ağdanın kalitesini belirleyen en önemli etken, doğru yapışkanlık oranına sahip olmasıdır. 

Sektörde en çok kullanılan ürünlerimiz aşağıda ki gibidir:

COLOFONIUM GUM ROSIN WW/X (COL 1440)

COLOFONIUM GUM ROSIN WW/X (COL 240)

RESIDHERE FD 80

RESIDIS POLYMER

RESIDIS POLYMER 35

RESIDHERE EG 85 F

RESIDHERE ES 85 SD

RESIDHERE ES 90 SD

RESIDHERE ES 100 S

RESIDHERE ES 101 H

Devamını Oku

Kolofon Reçineler ve Reçine Esterleri (Gum Rosin Esterleri) boya ve yol çizgi boyalarında bağlayıcı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca  mükemmel bir yapışma gücü  ve oksidasyon direnci sağlar. Boyanın parlaklığı arttırırken, oksidasyon direnci ve termal stabiliteyi destekler. Reçineler uzun süre dayanıklı ve yüzeye çok güçlü yapışan yol çizgi boyalarının üretiminde önemli bileşenlerden biridir.

Kaymaya dirençli ve güvenli Yol çizgi boyası üretiminde cam tozu, silika granül veya genleştirilmiş kil gibi çeşitli katkılar kullanılır.Katkı maddeli boyanın güvenli ve yeterli kayma direncine sahip olması için bağlayıcı olarak reçine kullanımı büyük öneme sahiptir.Buna ek olarak boyada kullanılan Gliserol Ester Reçine sayesinde, boyanın aşınma direnci, yansıtıcılığı ve yapışkanlık değerleri en iyi performansa sahip olur.Uygulanan yüzeyde boya, %75 oranında aşınsa bile Reçine Esterleri ile bağlanan cam tozu gibi katkıların tutuş kalitesi ışık altında hala boyanın işlevini ve görünürlüğünü devam ettirir.Kalite-performans ve güvenlik açısından yol çizgi boyalarında kullanılan gum rosinin önemi büyüktür.Boyanın mükemmel şekilde yapışmasını, termal kararlılığını, oksidasyon direncini destekler ve yüksek parlaklıkla birlikte hızlı kurumasını sağlar.

Ürünlerimiz;

RESIDHERE DV 75 S

RESIDHERE DV 95 S-

RESIDHERE DV 100 S

RESIDHERE DV 125 S

RESIDHERE ES 100 S

Devamını Oku

Kauçuk hamuru üretiminde birçok farklı kimyasal element kullanılır.Bu elementlerden biri de  Çam ağaçlarından elde edilen, Kolofon reçinelerdir(Gum Rosinler) ve  girdikleri hamurun homojenitesini arttıran önemli bileşenlerdir. Kauçuk hamuru üretiminde kolofon reçine (Gum Rosin), kauçuk, dolgu maddeleri ve diğer katkı maddelerinin homojen bir karışımını sağlamak amacıyla bağlayıcı olarak, yapıştırıcı özelliği ile kauçuk hamurunun kalıcı bir şekilde birleşmesini ve istenen şekli almasını sağlar.

Kolofon reçine(Gum Rosin), kauçuk hamuruna elastiklik ve esneklik sağlar ve bu sayede kauçuk ürünlerin çeşitli uygulamalarda bükülme, gerilme ve deformasyon gibi mekanik streslere dayanabilmesini sağlar.Ayrıca Kolofon Reçine (Gum Rosin) kauçuk hamurunda sıcaklık stabilitesi sağlayarak, kauçuğun yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında bile yapıştırıcı özelliklerini korumasını sağlar

 

Kauçuk ve Lastik sektörlerinde reçineler güçlendirici, kürleştirici, yapışkanlaştırıcı ve yapıştırıcı olmak üzere farklı amaçlarla kullanılırlar.

Güçlendirici (Reinforcing) Reçineler: Kolofon Reçineler (Gum Rosin), kullanıldığı kauçuğun yırtılma direnci, ilk yırtılma direnci, aşınma direnci özelliğini arttırarak, ürünlerde daha iyi sertlik, azaltılmış sıkıştırma ile daha iyi dayanıklılık, ısı, yağ ve çözücü direnci vermektedir.

Kürleştirici (Curing) Reçineler: Isıyla reaktivite gösterecek şekilde tasarlanmış olan kürleştirici reçineler, özellikle bütil kauçuk hamurunun vulkanizasyon işleminde kürleşme performansını arttırmak için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bütil kauçuk ile nitril, doğal kauçuk ve polikloropren kauçuklarının harmanlarında da kullanılabilmektedir.

 

Günümüzde en çok kullanılan, en ucuz ve en eski kauçuk kürleştirme/vulkanlaştırma metodu sülfür içerikli kimyasalların kullanılmasıdır. Kürleştirici ajan olarak fenolik reçinelerin kullanılması diğer metotlara göre avantajlar sağlamaktadır. Sülfür varlığında kürleştirme yapıldığında kauçukta karbon-sülfür bağları oluşurken fenolik reçine ile kürleştirme yapıldığında ise karbon-karbon bağları oluşmaktadır. Karbon-karbon bağları özellikle yüksek sıcaklıkta neme maruz kalınması durumunda karbon-sülfür bağlarına göre hidrolize karşı çok daha dayanıklıdır. Sülfür ile kürleme teknolojisi ile kürleştirilen kauçukta, çapraz bağ yoğunluğu maksimum seviyeye çıktıktan sonra karbon-sülfür bağlarının parçalanma reaksiyonu görülmektedir. Fenolik reçine ile kürleştirilen kauçuklarda ise tersine reaksiyon çok daha yavaş şekilde gerçekleşir ve bu özelliği ile bazı özel uygulamalarda önem kazanmaktadır.

Bu gruptaki reçineler halojen içeren elastomerler ve metal klorür katalizörleri ile beraber kullanılmaktadır. Bu reçinelerin kullanımı ile vulkanize bütil kauçuklar; kurumaya, yüksek ısı ve basınca karşı dirençli, çiçeklenmeyen, lekelenmeyen ve yüksek modülüs değerlerine sahip ürünler haline gelmektedir.

 

Yapışkanlaştırıcı (Tackifying) Reçineler:

Yüksek yapışma seviyeleri gerektiren otomotiv lastiklerinin ve mekanik kauçuk ürünlerinin katmanlı üretilmesi sırasında katmanlar arası yapışkanlaştırıcı olarak kullanılması için geliştirilmiş reçineler sentetik kauçuk ve doğal kauçuk harmanları ile uyumludur.

Günümüz teknolojisi ile artan sentetik kauçuk performansları doğal kauçuğun yerini almaktadır. Ancak doğal kauçuğun en büyük özelliği olan katmanları bir arada tutma kabiliyeti sentetik kauçuklarda doğal kauçukta olduğu kadar kuvvetli değildir. Otomotiv lastiği, konveyör bant, kauçuk esaslı hortum, astar, paspas, levha, kumaş astarlı kauçuk ve kauçuk yapıştırıcılar gibi farklı ürünlerin üretiminde kullanılan kauçuk hamurlarında yapışkanlaştırıcı reçineler kullanılmaktadır.

Yapıştırıcı (Adhesive) Reçineler:

Yapıştırıcı reçineler ısıyla aktive olacak şekilde formüle edilmiş, neopren, kloropren ve diğer elastomer bazlı yapıştırıcılar ile uyumlu olarak sentezlenmektedir. Bu reçineler kauçuk bazlı yapıştırıcılara düşük başlangıç viskozitesi ve viskozite kararlılığı vermektedir. Yeşil yapıştırma, açılma zamanı ve yapıştırma kuvveti gibi parametreler dikkate alınarak bu yapıştırıcı reçineler üretilmektedir.

Aromatik hidrokarbon, ester ve keton gibi çözücülerde çözünebilen bu reçineler, kauçuk bazlı yapıştırıcılar, döşeme, ayakkabı, deri, otomotiv yapıştırıcıları, tel emaye, kaplama ve cila gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Devamını Oku

İnsan nüfusunun artışıyla birlikte, dünya üzerinde besin ihtiyacı da artmıştır. Bu sebeple hasat edilen taze meyve ve sebzelerin % 25-80'inin bozulma sonucu çöpe atıldığı tahmin edilmektedir.Yenilebilir kaplamalar ile meyvelerin kaplanması, hasattan sonra raf ömrünü uzatma yöntemlerinden önemli bir tanesidir.

Modifiye edilmiş Reçine esterleri (Gum Rosin Esterler); Fumarik Reçineler ve Maleik Reçineler meyve kaplaması formülasyonuna eklenerek diğer bileşenlerle birlikte karıştırılarak kaplama malzemesi oluşturulur. Formülasyon, meyvelere uygulandığında koruyucu bir film oluşturur.

Modifiye edilmiş Reçine esterleri (Gum Rosin Esterler) meyve ve sebzelerin doğal ya da sentetik yeni bir tabaka ile kaplanarak ortamda bulunan mikroorganizmalar ile temasının kesilmesini, çürümelerini önler, raf ömrünü uzatır ve su aktivitesi değerinin düşmesini önleyerek depolama sürelerini uzatmaktadır. Ayrıca parlak malzemeler ile oluşturulan kaplamalar meyve ve sebzelerin görünümlerini daha çekici hale getirerek ticari değerinde artış sağlar.

Fumarik asit ve Maleik asit ile modifiye edilmiş reçinelerin meyve kaplaması uygulamalarında kullanılması halinde bu ürünlerin yerel ve ulusal gıda düzenlemelerine uygun olması gerekir.

Sürdürelebilir besin ihtiyacı için büyük öneme sahip ve sektörde en çok tercih edilen Modifiye Gum Rosin ürünlerimiz, Maleik ve Fumarik Reçineler olmak üzere aşağıda ki gibidir:

RESIDHERE AF 150

RESIDHERE AF 155

RESIDHERE AF 160

RESIDHERE AM 150

RESIDHERE RF 130

Devamını Oku

Baskı mürekkebi, renkli bir pigmentin bir sıvı içindeki dispersiyonudur ve bir baskı altı malzemesi üzerinde görüntü meydana getirmek üzere formüle edilmiştir . Bütün baskı mürekkepleri dört ana bileşenden oluşmaktadır;  renklendirici, bağlayıcı, çözücü ve katkı maddeleridir.

Baskı mürekkepleri üretiminde reçineler, baskı mürekkeplerinin viskozitesini ayarlamak, pigmentlerin yüzeylere yapışmasını sağlamak ve baskı kalitesini artırmak gibi genel amaçlarla kullanılır.

Baskı mürekkebi içerisinde bağlayıcı olarak kullanılan reçineler mürekkebin sertlik, parlaklık, yapışkanlık ve esneklik özelliklerine katkıda bulunurlar.

Baskı mürekkeplerine parlaklık ve opaklık kazandırmak için de reçineler kullanılabilir, Kullanılan reçine sayesinde baskıların canlı ve iyi görünümde olmasını sağlar.

Maleik Reçineler, Fumarik Reçineler, Penta Ester Reçineler, Modifiye reçineler (Çift bazlı asitle modifiye edilmiş reçineler, Maleik Modifiye Gliserol ester reçineler, Maleik Modifiye Pentaeritritol Ester Reçineler vb.)

 

Devamını Oku

Ayakkabı ve zemin cilaları üretiminde reçineler çeşitli  amaçlar için kullanılabilir.

Genellikle Modifiye Gum Rosin Esterleri (Modifiye Reçine Esterleri) olan  Maleik ve Fumarik Reçineler ayakkabı-zemin cilaları üretiminde , bağlayıcı, parlaklık-koruma,kayma önleyici,su-leke direnci sağlamak gibi farklı amaçlar için kullanılır.

Fumarik Reçine, cilalara parlaklık, dayanıklılık ve aşınma direnci gibi özellikler katmak için kullanılır. Ayrıca, Fumarik Reçine cilanın yapışma özelliklerini iyileştirir ve cilanın yüzeyinde daha iyi bir tutunma sağlar.

Maleik reçine ise cilanın esnekliğini, dayanıklılığını ve yapışma özelliklerini artırır.. Ayrıca, maleik reçine cilanın su direncini ve kimyasal direncini de iyileştirir.

Fumarik ve maleik reçineler, ayakkabı-zemin cilalarının performansını artırmak ve istenen özellikleri sağlamak için diğer reçinelerle birlikte kullanılabilir.

Ürünlerimiz;

Fumarik Reçineler;

RESIDHERE AF 140

RESIDHERE AF 145

RESIDHERE AF 150

RESIDHERE AF 155

RESIDHERE AF 160

Maleik Reçineler;

RESIDHERE AM 135

RESIDHERE AM 140

RESIDHERE AM 140 S

RESIDHERE AM 145

RESIDHERE AM 150

Devamını Oku

Sakız (çiklet) tüketimi ve üretimi çok büyük bir sektörel boyuta ulaşmıştır. Farklı tipte birçok çeşit sakız üretilse de, sakız ham maddesi (hamuru) ve mayası aynı kalmaktadır.

Sakız Mayası, sakıza “çiğneme” özelliği kazandıran maddedir ve elastomerlerden, reçinelerden, yağlardan ve emülgatörlerden oluşur. Bu maddeleri biraraya getirerek, sakız mayası sakız üretmek için en önemli hammadde olarak bilinir. Sakızın yapısı, çiğneme ve balon yapma özellikleri sakız mayasına  ve doğrudan kullanılan hammaddelerin kalitesine bağlıdır.

Sakız mayası üretiminde kullanılan en önemli iki reçine çeşidi, reçine esteri (Glycerol ester)  ve Hidrojene reçine esterleridir. Sakız mayasının içeriğinde yer alan reçine esterlerinin, iki temel fonksiyonu vardır, birincisi çiğneme (mastikasyon) maddesi olmaları, ikincisi ise, elastomerler ve dolgu maddeleri arasında bağlayıcı ajan olarak görev yapmalarıdır.

Gıda maddesi esterleri olarakta bilinen reçine esterlerimiz aşağıda ki gibidir;

RESIESTER 90;

RESIESTER GUM A; Gum rosinin (Kolofon Reçinenin) Deodorizasyonu ile elde edilmiş gliserol esterdir.

RESIESTER GUM A ürünümüz sakız mayası, içecek konsantreleri, yapıştırıcılar, mürekkep ve koruyucu kaplama bileşimleri gibi çeşitli doğal ve sentetik ürünlerin işlenmesi ve formülasyonunda kullanılmak üzere özel olarak üretilmiştir.Resiester 90 Gıda Kimyasalları Kodeksine(Food Chemical Codex) uygun olarak üretilmiştir.Kosher Sertifikasına sahiptir.

RESIESTER GUM A alifatik, aromatik ve klorlu hidrokarbonlar, ketonlar, esterler ve daha yüksek alkollerde çözünür. Suda çözünmez.

 

RESIESTER NA

RESIESTER GUM DA Gum rosinin (Kolofon Reçinenin) Polimerizasyonu ve Deodorizasyonu ile elde edilmiş gliserol esterdir.

RESIESTER GUM DA sakız mayası, içecek konsantreleri, yapıştırıcılar, mürekkep ve koruyucu kaplama bileşimleri gibi çeşitli doğal ve sentetik ürünlerin işlenmesi ve formülasyonunda kullanılmak üzere özel olarak üretilmiştir.Resiester 90 Gıda Kimyasalları Kodeksine(Food Chemical Codex) uygun olarak üretilmiştir.

RESIESTER GUM DA aromatik ve klorlu hidrokarbonlarda, ketonlarda, esterlerde ve yüksek alkollerde çözünür. Alifatik hidrokarbonlarda kısmen çözünür. Suda çözünmez.

HYDRODHERE EG 90 F

 

Devamını Oku

Reçineler, içerdikleri aromatik bileşikler nedeniyle karakteristik kokulara sahip olabilirler. Bu aromatik bileşikler, reçinelerden buhar distilasyonu, çözücü ekstraksiyonu veya soğuk sıkma gibi çeşitli yöntemlerle çıkarılabilir. Elde edilen aromatik bileşikler, koku ve esansların temel bileşenleri olarak kullanılır.

Bazı reçineler, koku formülasyonlarında sabitleyici veya baz notası (uçuculuk) olarakta  kullanılır. Sabitleyiciler, kokunun stabilitesini ve dayanıklılığını artırmaya yardımcı olurken, baz notaları ise koku bileşiminin derinliğini ve zenginliğini sağlar.

Koku ve Esans üretiminde kullanılan Gum Terebentin Türevi olan Pine oil (çam yağı) ve Aromatik Terpenler önemli bileşenlerdir ve aşağıda ki gibidir;

 

RESCOL EXTRA

RESCOL 65

RESCOL 75

RESCOL 85

TERPINEOL

TERPINYL ACETATE

ALPHA PINENE

BETA PINENE

DIPENTENE

Devamını Oku

Kitap ciltleme sürecinde kitapların sayfalarını bir arada tutmak, sırtını güçlendirmek ve dayanıklılığını artırmak için kullanılan yapıştırıcıların üretiminde Kolofon Reçine (Gum Rosin ) ve Gliserol Ester Reçineler (Reçine Esterleri) kullanılır.

 

Reçine seçimi, kitap bağlama işlemi için önemlidir ve bağlı olduğu faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bunlar arasında kitabın türü, sayfa sayısı, beklenen dayanıklılık, maliyet ve diğer özellikler bulunabilir.

Kolofon reçine (Gum Rosin), yapıştırıcılara yapışma özelliği ve dayanıklılık sağlar. Ayrıca viskoziteyi ayarlamak ve yapıştırıcıların tutunma gücünü artırmak için kullanılabilir. Kitap ciltleme yapıştırıcılarında kolofon reçinesi, yapıştırıcının yapısına ve performansına önemli katkı sağlar.

Bu esterler, reçinelerle uyumlu bir şekilde etkileşime girerek yapıştırıcıların performansını artırır.

Gliserol Ester Reçineler de yapıştırıcıların viskozitesini, yapışkanlığını ve işlenebilirliğini iyileştiren ve dayanıklılığını artıran bileşenler olarak kullanılılır. Gliserol esterleri, yapıştırıcılara daha iyi esneklik, yapışma gücü ve yapışma süresi sağlayabilir.

 

Gliserol esterleri, yapıştırıcıların viskozitesini, yapışkanlığını ve işlenebilirliğini iyileştiren ve dayanıklılığını artıran bileşenler olarak kullanılabilir.

Kolofon Reçine (Gum Rosin ) ve Gliserol Ester Reçineler (Reçine Esterleri) reçinelerle uyumlu bir şekilde etkileşime girerek yapıştırıcıların performansını artırır. Gliserol esterleri, yapıştırıcılara daha iyi esneklik, yapışma gücü ve yapışma süresi sağlar.

Kitap ciltleme de kullanılan yapıştırıcı üretiminde en çok tercih edilen ürünlerimiz aşağıdadır:

Gum Rosinler (Kolofon Reçineler);

GUM ROSIN WW/X COL 1440

GUM ROSIN WW/X COL 240

Gliserol Ester Reçineler (Reçine Esterleri);

RESIDHERE EG 85 F

RESIDHERE ES 90 SD

RESIDHERE ES 90 S

RESIDHERE ES 100 S

RESIDHERE ES 101 S

RESIDHERE ES 104 F

Devamını Oku

Dezenfektan üretiminde Çam Terebentin Türevi olan, Pine oil (çam yağı), bir doğal bileşen olarak kullanılabilir ve Pine oil antimikrobiyal özelliklere sahip olması sebebiyle büyük önem arz öder.
Pine oil, temizleyici ve dezenfektan üretiminde etkin bir bileşen olarak kullanılabilir. Antimikrobiyal özellikleri sayesinde yüzeylerdeki mikroorganizmaları etkili bir şekilde kontrol etmeye yardımcı olur.
Pine oil, dezenfektanlara doğal bir koku ve ferahlık katar. Aromatik özellikleri sayesinde dezenfektanların hoş bir kokuyla birlikte etkili olmasını sağlar.
Pine oil, dezenfektanın yüzeylere daha iyi yayılmasını ve etkinliğinin artmasını sağlar, dezenfektan formülasyonlarında yüzey aktif madde olarak kullanılabilir.
Pine oil, dezenfektanlarda kullanılan parfümlerin daha kalıcı olmasını sağlamaya yardımcı olur.
Çam yağı (Pine oil), ayrıca parfüm, deterjan ve kozmetik üretiminde kullanılır.
Ürünlerimiz;
RESCOL EXTRA
RESCOL 65
RESCOL 75
RESCOL 85
TERPINEOL
TERPINYL ACETATE

Devamını Oku

Modifiye Gum Rosin Esterleri (Modifiye Reçine Esterleri) olan  Maleik ve Fumarik reçine çeşitleri Vernik ve Mastik üretiminde kullanılan önemli reçine çeşitleri arasındadır.

Fumarik Reçine: Fumarik reçine, vernik ve mastiklerde kullanılan bir reçine türüdür. Fumarik reçine, cilanın sertliğini, dayanıklılığını ve parlaklığını artırır. Ayrıca, fumarik reçine cilanın yapışma özelliklerini geliştirerek yüzeye daha iyi tutunmasını sağlar. Fumarik reçine, vernik ve mastiklerde kullanılan diğer reçinelerle birlikte kullanılarak istenen özelliklerin elde edilmesine yardımcı olur.

Maleik Reçine: Maleik reçine, vernik ve mastik üretiminde de sıklıkla kullanılan bir reçine türüdür. Maleik reçine, cilanın esnekliğini, yapışma özelliklerini ve dayanıklılığını artırırr. Ayrıca, maleik reçine cilanın su direncini ve kimyasal direncini iyileştirir. Maleik reçine, diğer reçinelerle birleştirilerek cilanın performansını ve özelliklerini optimize etmek için kullanılır.

Ürünlerimiz;

Fumarik Reçineler;

RESIDHERE AF 140

RESIDHERE AF 145

RESIDHERE AF 150

RESIDHERE AF 155

RESIDHERE AF 160

Maleik Reçineler;

RESIDHERE AM 135

RESIDHERE AM 140

RESIDHERE AM 140 S

RESIDHERE AM 145

RESIDHERE AM 150

Devamını Oku