Kolofon Reçine Nedir? Kolofon Reçine Nerelerde Kullanılır?

img
1 Oca

Kolofon Reçine (Gum Rosin), çoğunlukla kozalaklı ağaçlar olmak üzere çam ve diğer bazı bitkilerden elde edilen, taze sıvı reçinenin ısıtılarak uçucu terpen bileşenlerin buharlaştığı katı bir reçine formudur. 

Doğal reçine temel olarak kolofon ve terebentin olmak üzere iki kısımdan oluşur. Bu bileşenleri birbirinden ayırabilmek için distilasyona tabi tutmak gerekmektedir. Uçucu kısım terebentin adını alır ve yapısında terpenler bulundurur. Distilasyon sonrasında geriye kalan ve reçine asitleri içeren katı kısım ise kolofan olarak adlandırılmaktadır. 

En önemli kullanımları arasında yapıştırıcılar, kozmetik sektörü ( sir ağda), boya ( yol çizgi boyası), meyve kaplama, kitap ciltleme, baskı mürekkepleri, lehim ve akış maddeleri, çeşitli yüzey kaplamaları, elektronik endüstrisi için yalıtım malzemeleri, sentetik kauçuk, sakızlar ve sabunlar ve deterjanlar yer alır. Gum Rosin ayrıca keman yaylarında ve diğer telli çalgıların yaylarında, dansçıların ayakkabılarında ve stüdyo ve sahne zeminlerinde kaymayı önlemek için de kullanılır.

Kolofon Reçine Nedir? Kolofon Reçine Nerelerde Kullanılır? ile ilişkili Ürünler